Kompletni vodič za negu kože tokom cele godine
Sveobuhvatan vodič za negu kože tokom godišnjih doba. Saveti za čišćenje, hidrataciju, piling i zaštitu kože od sunca i hladnoće.
Kompletni vodič za negu kože tokom cele godine
Koža je najveći organ našeg tela i zahteva posebnu pažnju kako bi ostala zdrava i blistava. Bez obzira na godišnje doba, vaša koža prolazi kroz različite izazove - od suvih zimskih dana do intenzivnog letnjeg sunca. U ovom članku ćemo vam pružiti sveobuhvatne savete kako da negujete svoju kožu tokom cele godine.
Prolećna nega kože
Kada prođu hladni zimski dani, koža zahteva posebnu negu. Čišćenje mora postati češće, a kreme vlažnije i sa zaštitnim faktorom. Lice bi tokom trajanja toplih dana trebalo umivati vodom i blagim sapunom dva puta dnevno, a barem jednom u sedam dana bi trebalo uraditi piling.
Koža se neprestano obnavlja - nove ćelije nastaju u unutrašnjem sloju epiderma i postupno izbijaju ka površini kože. Na kraju svog životnog veka koji traje oko 20 dana, te ćelije se odvajaju i potrebno ih je ukloniti da bi ten ponovo postao blistav.
Kako pravilno raditi piling
Koristite preparate sa prirodnim ili sintetičkim mikročesticama (komadići koštice kajsije, šećer, so) koji odgovaraju vašem tipu kože. Nikada ne trljajte jako vrhovima prstiju. Nanesite sredstvo za piling na čelo, nos, obraze, vrat i dekolte, masirajte nežno, a na kraju kožu temeljno isperite.
Kožu možete tretirati kukuruznim brašnom pomešanim sa mlakom vodom, mlekom ili tečnim sapunom. Nakon pilinga obavezno nanesite hidratantnu masku koja će smekšati kožu i dati joj svež izgled.
Prirodne maske za lice
Maska može biti kupovna ili je možete napraviti sami. Umutite jedno celo jaje i nanesite ga na lice, vrat i dekolte, ostavite da stoji oko 20 minuta, a potom isperite mlakom vodom.
Kvasac sa nekoliko kapi mleka je odličan protiv masne kože i mitisera, a kolutovi krastavca ili izgnječena jagoda hidriraju kožu i daju joj svež izgled. Iskoristite voće i povrće koje se sa prvim prolećnim danima pojavilo na pijacama.
Letnja nega kože
Osim toga, pojačajte unos tečnosti u organizam. Pijte vodu, ali i ceđene sokove. Rashlađeni čajevi će vam takođe prijati. Zeleni čaj sa nekoliko kapi limuna je provereni "čistač" organizma - pijte ga nakon glavnog obroka. Čaj od kamilice je blagotvoran - možete ga i piti i umivati se njime.
Ako ste tokom zime koristili kreme koje hrane kožu i daju joj neophodnu masnoću tokom vetrovitih i hladnih dana, sada pređite na hidratantne kreme. Ali se pre kupovine konsultujte sa dermatologom. Takođe, trudite se da tokom dana koristite kreme sa zaštitnim faktorom kako biste opušteno uživali u dugo očekivanom suncu.
Kupke za negu kože
Kupke neguju kožu, relaksiraju, budu čula, pojačavaju cirkulaciju i čine kožu mekom i elastičnom. Nega tela, posebno ona kozmetička, bazira se na vodi. Voda je i osnovni element kojim održavamo čistoću i lepotu kože, pa samim tim i razne kupke koje se praktikuju mogu pomoći da produžimo lepotu i zdravlje kože.
Tuširanje toplom vodom trebalo bi da bude deo svakodnevne higijene. Tuširanje može biti i svojevrstan oblik masaže ako upotrebite jak vodeni mlaz, a dobro je za ublažavanje stresa i napetosti.
Jesenja priprema kože
Koža kao najveći organ našeg tela zahteva adekvatnu pripremu za nadolazeće hladnije dane. Pre svega, za meku i hidratiziranu kožu neophodno je osigurati dovoljan unos zdravih omega masnih kiselina u hrani. Pronaći ćemo ih u maslinovom ulju i ribi koja bi trebala biti neizostavna namirnica na našem tanjuru barem jednom sedmično.
Dobar izbor su svakako i orašasti plodovi kao što su orasi, bademi, lješnjaci i pistacije. Dolaskom hladnijeg vremena češće se javlja i pojačano sušenje kože što može uzrokovati iritacije i perutanje.
Vitaminima protiv suvoće kože
Za zdravu kožu najbitniji su vitamini A, E, C i vitamini B skupine. Vitamin A sadrže papaja i mrkva, a postepeno otpuštaju vitamin A koji ima antioksidativni učinak i zadržava mladolik izgled kože bez bora. Također se nalazi u naranči, žutom i narančastom voću, zelenom lisnatom povrću, mleku i vrhnju.
Vitamini B skupine nalaze se u jogurtu, grašku, gljivama, leći, siru, bademima, mesu, ribi, žitaricama. Vitamini B skupine su nužni za čistu kožu i mladolik izgled, pomažu obnovi stanica kože i borbi protiv raznih vrsta kožnih infekcija.
Zimska zaštita kože
Zimi je koža posebno izložena oštećenjima zbog hladnoće, vetra i suvog vazduha u zagrejanim prostorijama. Ključna je redovna hidratacija i zaštita.
Pravilna nega za svaki tip kože
Masna koža: Dobro je očistite kako biste sprečili nastanak prišteva. Nakon čišćenja lice osvežite tonikom kako biste sprečili nastajanje pora. Izbegavajte pudere koji zagušuju pore.
Suva koža: Potrebno joj je redovno pružiti dovoljnu količinu vlage. Koristite kozmetičke proizvode sa velikim udelom hidratantnih i masnih sastojaka. Hidratantnija sredstva koristite preko dana, a za noć više masnije preparate.
Osetljiva koža: Traži hipoalergenske preparate. Mnogo žena će za svoju kožu reći da je osetljiva, ali zapravo ih je samo 20% koji imaju zaista takvu kožu. Ali i najotpornija koža može postati osetljiva ako njena zaštita popusti zbog hormonskih promena, stresa ili štetnog uticaja okoline.
Saveti za zdravu kožu
Evo nekoliko ključnih saveta za održavanje zdrave kože:
- Pijte dovoljno vode - najmanje 2 litra dnevno
- Izbegavajte duge tople tuševe koji isušuju kožu
- Koristite zaštitne kreme sa SPF faktorom čak i kada nije leto
- Redovno radite piling (1-2 puta nedeljno)
- U ishrani povećajte unos omega-3 masnih kiselina
- Izbegavajte stres koji negativno utiče na izgled kože
- Nikada ne izlazite na sunce bez zaštite
- Koristite proizvode prilagođene vašem tipu kože
Zaključak
Nega kože je proces koji traje tokom cele godine i zahteva prilagođavanje promenama u okruženju. Bez obzira na godišnje doba, ključni su redovno čišćenje, hidratacija i zaštita. Praćenjem ovih saveta možete održati svoju kožu zdravom, blistavom i mladalačkom bez obzira na uzrast ili spoljašnje uslove.
Uvek imajte na umu da je koža ogledalo vašeg celokupnog zdravlja, pa joj posvetite pažnju koju zaslužuje. Ako imate bilo kakve ozbiljnije probleme sa kožom, obavezno posetite dermatologa za stručnu dijagnozu i tretman.