Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate

Jelica Blog 2024-08-20

Saznajte šta su matične ćelije, kako se čuvaju, koje bolesti leče i da li je vredno investirati u njihovo čuvanje za buduću primenu u medicini.

Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate

U poslednje vreme sve češće se govori o značaju matičnih ćelija iz pupčane vrpce i njihovoj ulozi u lečenju raznih bolesti. Mnogi roditelji razmišljaju o opciji čuvanja ovih ćelija prilikom porođaja, ali postoji i dosta nedoumica oko ovog postupka.

Šta su matične ćelije?

Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite vrste ćelija u telu. Tokom razvoja embriona, ove ćelije se diferenciraju u ćelije srčanog mišića, crvena krvna zrnca, ćelije kože i druge tipove tkiva. Kod odraslih osoba, matične ćelije se nalaze u različitim tkivima, sa najvećom koncentracijom u koštanoj srži i krvi.

Zašto su matične ćelije iz pupčane vrpce posebne?

Naučnici su otkrili da se veliki broj izuzetno mladih i vitalnih matičnih ćelija nalazi u krvi pupčane vrpce novorođenčeta. Ove ćelije imaju veoma dobre regenerativne sposobnosti, a postupak njihovog prikupljanja je potpuno bezbolan i bezbedan kako za majku tako i za dete.

Kako se obavlja prikupljanje matičnih ćelija?

Postupak prikupljanja vrši se neposredno nakon porođaja, nakon presecanja pupčane vrpce. Krv se uzima iz dela pupčane vrpce koji je povezan sa placentom, a celi proces traje samo nekoliko minuta. Nakon prikupljanja, krv se pakuje u specijalnu kesicu i šalje u laboratoriju na analizu.

Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?

Trenutno se uz pomoć matičnih ćelija može lečiti više od 75 teških bolesti, uključujući:

  • Razne vrste leukemija i drugih malignih oboljenja
  • Poremećaje krvi
  • Urođene poremećaje
  • Poremećaje imuniteta
  • Metaboličke poremećaje (uključujući određene tipove šećerne bolesti)

Autologno vs alogenično lečenje

Postoje dve vrste terapije matičnim ćelijama:

  1. Autologno lečenje - korišćenje sopstvenih matičnih ćelija pacijenta
  2. Alogenično lečenje - korišćenje matičnih ćelija drugog, kompatibilnog davaoca

Autologno lečenje ima prednost jer eliminiše rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma pacijenta.

Kako se čuvaju matične ćelije?

Nakon analiza koje isključuju prisustvo infekcija, matične ćelije se zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota. U ovakvim uslovima, ćelije mogu ostati vitalne decenijama. Standardni ugovori za čuvanje obično traju 20 godina, a nakon tog perioda roditelji (ili dete kada postane punoletno) mogu odlučiti da produže čuvanje uz dodatnu naknadu.

Ko može da koristi sačuvane matične ćelije?

Istraživanja su pokazala da čak četiri generacije iz jedne porodice mogu potencijalno koristiti matične ćelije novorođenčeta. To znači da osim samog deteta, i njegovi roditelji, braća i sestre, kao i buduća deca mogu imati koristi od ovih ćelija u slučaju potrebe za lečenjem.

Da li postoje rizici i ograničenja?

Iako je sam postupak prikupljanja potpuno bezbedan, postoje određena ograničenja:

  • U nekim slučajevima (npr. kod carskog reza ili porođaja blizanaca) količina prikupljene krvi može biti nedovoljna
  • Postoje određene bolesti koje se ne mogu lečiti sopstvenim matičnim ćelijama
  • U nekim zemljama postoje ograničenja u pogledu bolesti koje se mogu lečiti ovim metodama

Gde se mogu čuvati matične ćelije?

Trenutno u Srbiji još uvek ne postoji banka matičnih ćelija, pa se ćelije šalju u inostranstvo na čuvanje. U susednim zemljama poput Hrvatske već postoje ove usluge, a najveća evropska banka matičnih ćelija nalazi se u Belgiji. Cene čuvanja variraju od 1500 do 2500 evra za period od 20 godina.

Da li je čuvanje matičnih ćelija isplativo?

Mnogi stručnjaci smatraju da je čuvanje matičnih ćelija pametna investicija u zdravlje porodice, posebno ukoliko postoji porodična istorija određenih bolesti. Međutim, neki lekar ovu praksu smatraju nepotrebnom u slučajevima kada ne postoji povećan rizik od oboljenja koja se mogu lečiti matičnim ćelijama.

Konačna odluka o čuvanju matičnih ćelija je lični izbor svake porodice, koji treba doneti nakon pažljivog razmatranja svih činjenica i konsultacije sa lekarom.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.